LOREM IPSUM DOLOR

Mobile: +48888808603 | Mail: kontakt@zlotewakacje.pl

| |

Szkocja

Edynburg to miasto położone w Wielkiej Brytanii, będące naturalnie od roku 1437 również stolicą Szkocji oraz siedzibą szkockiego parlamentu. Ponadto od roku 1583 Edynburg stał się miastem uniwersyteckim, w którym obecnie usytuowane są cztery uczelnie, a mianowicie University of Edinburgh, Heriot-Watt University, Edinburgh Napier University oraz Queen Margaret University.

 

snc01188

 

 

To, w przeszłości określane również mianem „Auld Reekie”, czyli po prostu „Starego Kopciucha” miasto, obecnie każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi spragnionych uczestnictwa w różnego rodzajach, osławionych festiwalach w tym przede wszystkim Edinburgh International Festival, Fringe jak również Military Tattoo. Po tym skromnym, acz – jak nam się wydaje – dość zachęcającym wstępie, zapraszamy na wycieczkę po miejscu zarówno uroczym, jak i równie tajemniczym oraz ekscytującym. Jak przedstawia się historia miasta? Co w takim razie warto zobaczy w Edynburgu? Jakie miejsca koniecznie należy odwiedzić by na własnej skórze poczuć niezwykły oddech samej stolicy Szkocji? Na jakie dzielnice podzielony został Edynburg? Jakie coroczne festiwale czekają na przybywających do miasta, spragnionych rozrywki turystów? O tym wszystkim – poniżej.

 

snc01311

 

Edynburg - Historia

Historia miasta Edynburg rozpoczyna się już w epoce brązu i żelaza. Wtedy też, przez króla Nortumbrii – Edwina, na wzgórzu zamkowym założona została twierdza obronna. Z czasem wokół twierdzy powstawać zaczęła niewielkich rozmiarów osada, zaś jej mieszkańcom – w celu uprawy- przydzielone zostały ziemie tworzące podwaliny obecnego Edynburga. Warto zauważyć, iż to właśnie w tym czasie początek bierze obecna nazwa stolicy Szkocji. Wspomnianą twierdzę nazwano bowiem – od imienia króla – „Twierdzą Edwina” (język brytyjski – Din Eidyn), zaś w następstwie w języku angielskim ulegała ona przekształceniu na Edwinesburch, by w rezultacie stać się dzisiejszym Edinburgh’em.

 

snc01280

 

Edynburg - dzielnice

Liczący sobie około 448 700 mieszkańców Edynburg to miasto charakteryzujące się przede wszystkim różnorodnością dzielnic. Na samo centrum stolicy Szkocji składa się Old Town oraz New Town, a więc Stare Miasto i Nowe Miasto.

 

snc01166

 

Old Town – Stare Miasto

Old Town, jak już sama nazwa na to wskazuje, jest najstarszą z dzielnic miasta, której początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Tę budowaną wzdłuż traktu łączącego edynburski Zamek z pałacem Holyrood dzielnicę tworzą przede wszystkim historyczne zabytki, a więc Zamek, Pałac Holyrood czy też Katedra St Giles. Ponadto warto nadmienić, że to właśnie na Starym Mieście usytuowany jest zamieszkiwany niegdyś przez Johna Knoxa dom, jak również pomnik przedstawiający słynnego poetę oraz pisarza szkockiego – Waltera Scotta. Główną ulicą starówki, łączącą ze sobą Edinburgh Castle oraz Pałac Holyrood jest Royal Mile. To właśnie Royal Mile złożona jest z ulic Castlehill, Lawnmarket i High Street będąc jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych przez przybywających do Edynburga turystów. Również na południu starówki odnaleźć można Cowgate oraz Grassmarket. Naturalnie odwiedzając Edynburską starówkę koniecznie nie wolno zapomnieć o wstąpieniu, choćby na przysłowiową chwilkę, do jednego z licznych, znajdujących się tu pubów, różnego rodzaju lokali rozrywkowych jak również… tajemniczych, pełnych zagadkowych pozycji książkowych, antykwariatów.

 

snc01334

 

Ogrody Princes Street Gardens

Ogrody Princes Street Gardens to teren parkowy powstały bezpośrednio po… osuszeniu znajdującego się tam przed laty, jeziora Nor Loch. To właśnie ogrody Princes Street Gardens oddzielając od siebie dwie najważniejsze, wspomniane już powyżej dzielnice stolicy Szkocji, a więc Stare Miasto i Nowe Miasto. Princes Street Garden to nie lada gratka dla przybywających do miasta turystów, a zwłaszcza tych decydujących się na przyjazd w okolicach zimy. Wtedy właśnie, a dokładnie rzecz ujmując pomiędzy okresem Świąt Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem, w Princes Street Garden, tuż pod murami zamku, mają miejsce niezwykłe, ściągające tłumy kibiców, turnieje łyżwiarskie. Niemniej jednak warto dodać, iż to niezwykłe miejsce warte jest odwiedzenia również podczas ciepłej pory letniej. Wtedy bowiem poleca się zwłaszcza odbycie spaceru po centrum ogrodów Princes Street Garden, a konkretniej po sztucznym wzgórzu The Mound. Wzgórze The Mount, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „kopiec” stanowi rodzaj grobli łączącej obie części centrum, a więc Stare Miasto oraz Nowe Miasto. Naturalnie rozwiązanie to sprawdzało się w czasach, kiedy na obecnych terenach Princes Street Garden mieściło się jezioro Nor Loch. Obecnie na wzgórzu The Mount mieści się między innymi Royal Scottish Academy, National Gallery of Scotland czy też Bank of Scotland.

 

snc01268

 

New Town – Nowe Miasto

New Town to dzielnica Edynburga, której początki datuje się na okres XVIII wieku. Nowe Miasto zbudowane zostało z myślą o poprawie warunków życia ludzi zamieszkujących Stare Miasto. Warto nadmienić, iż we wspomnianym okresie w Old Town brak było kanalizacji, a mieszkańcom dokuczały zwłaszcza często wybuchające pożary, do których przyczyniał się fakt zwłaszcza wąski i krętych uliczek dzielnicy. New Town zbudowane było więc z myślą o przestrzeni, a na szerokich, przestronnych, budowanych z stylu gregoriańskim ulicach, szybko usytuowane zostały różnego rodzaju budynki rządowe jak również wyszukane, luksusowe mieszczańskie apartamenty. W New Town znaleźć możemy także biegnącą równolegle pomiędzy Queen Street a Princes Street, słynną ulicę George Street. To właśnie George Street z całą pewnością stanie się głównym punktem wycieczek zwłaszcza wszystkich, spragnionych dokonania ekskluzywnych zakupów turystów. Luksusowe sklepy, oraz mieszczące się na niej restauracje zaliczane są do punktów zdecydowanie podnoszących poziom atrakcyjności Nowego Miasta. Do innych, wartych zwiedzenia miejsc znajdujących się na terenie New Town zaliczyć należy także między innymi zaprojektowany ręką Roberta Adamsa w roku 1791 Charlotte Square, jak i Kościół St George´s. St Andrews Square z Melville Monument jak również Royal Bank of Scotland.

 

snc01241

 

Edynburg – festiwale, festiwale…

Jak już zostało to wspomniane, w Edynburgu nie brak również atrakcji w postaci wielu, różnego rodzaju festiwali. Słynne festiwale edynburskie stanowią więc kolejny silny argument przemawiający za odwiedzeniem magicznej stolicy Szkocji. Do najważniejszych, wartych obejrzenia widowisk, zaliczyć należy więc zwłaszcza Edinburgh International Festiwal, Fringe Festiwal, Edinburgh International Film Festiwal, Edinburgh International Book Festiwal, Edinburgh Art Festiwal, Edinburgh Jazz & Blues Festiwal, Edinburgh Military Tattoo, Edinburgh International Science Festiwal, Edinburgh Fashion Festiwal, The Festival of Spirituality and Peace, New Europe Film Festival, Ceilidh Culture, Children’s International Theatre Festival, Leith Festival, Edinburgh Mela, Scottish Storytelling Festival, Edinburgh African Film Festival czy też Edinburgh’s Hogmanay.

 

snc01195

manager

Dodaj komentarz

Social networks

Infinite Scrool test text