LOREM IPSUM DOLOR

Mobile: +48888808603 | Mail: kontakt@zlotewakacje.pl

| |

Złota Praga

Wśród licznych miast Europy, a nawet samych Czechów, na szczególną uwagę zasługujePraga. Jest ona nie tylko stolicą Czech, ale jednocześnie przepięknym i historycznym miastem. Osobiste wrażenia i niesamowite wspomnienia powracają za każdym razem, gdy pomyśli się o tym miejscu.

Jest to niezwykle ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki, turystyczny i kulturalny. Praga ma w sumie znaczenie międzynarodowe. Współczesne miasto dzieli się na pięć wcześniej samodzielnych, ale ciągle ze sobą powiązanych, a mianowicie: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany oraz Hradczan, gdzie mieściła się siedziba czeskich władców.

 

petrin

 

Wzgórze Petrin

Od 1992 roku zabytkowe centrum tego miasta znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w całej Europie. Zabytki, które warto tutaj zobaczyć można by wymieniać godzinami bądź na dziesiątkach stron. Pragajest przecież jednym z najatrakcyjniejszych miast Europy. Rok rocznie odwiedzają je miliony turystów. Jest tam ponad dwadzieścia muzeów i około sto galerii. Wśród licznych atrakcji wymienić na pewno należy: zamek w Hradczanach z katedrą Św. Wita, św. Wacława i Św. Wojciecha, Loretę, Stare Miasto, Ratusz Staromiejski, Most Karola, ścianę Johna Lennona, stadion Strahov, „Tańczący Dom” i wiele innych.

Oczywiście należy się też przejść przez Złotą Uliczkę w Pradze, która jest niezwykle malownicza i mieści się na terenie praskiego zamku w Hradczanach. Dawniej określana była jako ulica Złotnicza. Powstała ona między romańskim a późnogotyckim obwarowaniem północnej części zamku i schronienie znajdowali tam pracujący dla skarbu złotnicy – Żydzi. W jednym z domków przy tej ulicy pisał też swoje dzieła Franz Kafka. Tam też licznie zbierali się pisarze i poeci. Obecnie znajdują się tam oryginalne, historyczne jeszcze sklepiki, galerie i wystawy, które przyciągają tysiące turystów. Mieści się tam również cylindryczna Biała Wieża, która w osiemnastym wieku była więzieniem i katownią zarazem. Więziony był tam między innymi angielski alchemik i szarlatan Edward Kelley.

 

praha

 

Z kolei dzielnica Pragi o nazwie Mala Strana, założona w trzynastym wieku, dawniej określana jako Nowe Miasto, znana jest przede wszystkim z pięknych domów z fasadami w stylu gotyckim i baroku, pałaców i kościołów. Mieszczą się tam również liczne restauracje, sklepiki i malownicze boczne uliczki, często biegnące po zboczach. Wśród najciekawszych tamtejszych miejsc i obiektów znajdują się: rynek Małostrański, który jest centralnym punktem tej dzielnicy, Pałac Waldsteina (największy w mieście), kościół Matki Boskiej Zwycięskiej i kościół św. Jana Na Praniu.

 

zoopraha

 

Słoń w Praskim zoo

Praga jest miastem nie tylko ciekawym pod względem historycznym, ale jednocześnie niezwykle tajemniczym. Praktycznie na każdym kroku można tutaj wyczuć jakąś ukrytą historię, o której nie chcą mówić nawet lokalni karczmarze czy sklepikarze, którzy ewentualnie mogli się co nieco dowiedzieć od swoich przodków. Opowiadane są tylko oficjalne historie, które przeczytać można również w podręcznikach bądź przewodnikach po Pradze.

manager

Dodaj komentarz

Social networks

Infinite Scrool test text