6
majChorwacja – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość odzyskała w 1991 roku, odłączając się od Jugosławii.
Chorwacja, leżąca w Europie Południowo-Wschodniej, nad Morzem Adriatyckim, Słowenią, Węgrami, federacją Serbii i Czarnogóry, Bośnią i Hercegowiną oraz Włochami (granica na Adriatyku)., jak mało który kraj w Europie, nadaje się na cel wakacyjnych wypraw. Dla każdego coś miłego – długie wybrzeże, słońce i ciepłe morze dla leniuchów, mnóstwo zabytków dla wielbicieli historii, nurkowanie w krystalicznej wodzie i górskie wędrówki dla aktywnych. Ci, dla których wakacje to okres intensywnego zwiedzania zabytków, znajdą w Chorwacji mnóstwo budowli z czasów greckich i rzymskich po współczesność. Turyści lubiący aktywne spędzanie czasu mogą nurkować, szukając wraków statków lub fotografując podwodny świat, pływać jachtami albo na deskach surfingowych, wybrać się na wędrówkę w chorwackie góry, jeździć rowerami czy uprawiać wspinaczkę. Kraj jest idealny także dla rodzin z małymi dziećmi – infrastruktura turystyczna stoi na wysokim poziomie, jest czysto i bezpiecznie. Najchętniej odwiedzany region Chorwacji to Istria – wypoczywa tu prawie jedna trzecia wszystkich przyjezdnych. Porównywalna grupa wybiera Wybrzeże Dalmatyńskie. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się wschodnia część kraju (Slawonia).
W Chorwacji swój wpływ zaznaczają kultury zachodnioeuropejska, śródziemnomorska oraz słowiańska. Niewątpliwe piętno na zwyczajach panujących w tym kraju odcisnęły lata podporządkowania europejskim mocarstwom. Północ Chorwacji jest bardzo zbliżona pod względem kulturowym do Polski. W części nadmorskiej swe wyraźne wpływy ma kultura śródziemnomorska. Tradycyjnie więc po południu przychodzi czas na sjestę, a życie zaczyna się wieczorem. Niestety, przejawia się to też w niezbyt poważnym podchodzeniu do obowiązków służbowych w pracy.
Chorwaci są dość spontaniczni w swoim zachowaniu i bardzo chętnie nawiązują znajomości. Jako Słowianie są otwarci i chętni do pomocy. Dobrze traktują Polaków, bez fałszywej grzeczności okazywanej często Niemcom. Nie lubią natomiast, jeśli ktoś chce okazać im swoją wyższość. Nie ma zwyczaju całowania kobiety w rękę przy powitaniu. Przy jedzeniu nie należy się spieszyć. Jeśli ktoś chce, może leżeć nawet na bardzo zatłoczonej plaży bez ubrania (choć raczej nie wypada). Targowanie się raczej nie wchodzi w grę, ewentualnie zdecydowanie poza sezonem w prywatnych pokojach lub apartamentach. Chorwaci dosyć głośno się zachowują, ale jest to po prostu ich styl bycia i nie należy się za to na nich obrażać.
Chorwacja jest wielopartyjną republiką parlamentarną na podstawie konstytucji z 1990] roku (zmodyfikowanej w 1999 i 2001 roku), z silną pozycją parlamentu.
Mimo, że wśród Słowian, Chorwaci cieszą się najstarszą tradycją państwowości to Republika Chorwacji jest jednym z najmłodszych państw europejskich. Jej konstytucja została uchwalona 22 grudnia 1990 r., a uznana została, jako samodzielne państwo przez międzynarodową wspólnotę, 15 stycznia 1992 r. System prawa został przystosowany do współczesnego ustawodawstwa europejskiego. Chorwacja stała się krajem demokracji parlamentarnej, którego system polityczny opiera się na uznawaniu praw człowieka, rządach prawa, równoprawności narodowej, nienaruszalności własności osobistej, sprawiedliwości socjalnej i wielopartyjności.
Sezon turystyczny w Chorwacji zaczyna się w kwietniu i trwa do października. Szczyt przypada od połowy lipca do ostatnich dni sierpnia: drogi, szczególnie w weekendy, są wówczas potwornie zatłoczone, w najbardziej popularnych miejscowościach na plażach trudno znaleźć miejsce na rozłożenie koca.
Lepszym pomysłem jest przyjazd do tego pięknego kraju w maju lub czerwcu, a najlepiej we wrześniu. Turystów jest wówczas nieco mniej niż w czerwcu, a woda w morzu cieplejsza.
Kraj znajduje się w dwóch strefach klimatycznych: śródziemnomorskiej (wybrzeże) i kontynentalnej (interior). Nad morzem lata są słoneczne, upalne i suche. Średnia temperatura lipca to 24°C, jednak często (zwłaszcza w sezonie) dochodzi do 28-30, a czasami nawet 40°C. W ostatnich dniach sierpnia lub na początku września pogoda często na kilka dni się pogarsza – robi się chłodniej, zdarzają się opady. Zimy nad Adriatykiem są łagodne i deszczowe – temperatura rzadko spada poniżej 5°C, ale we znaki daje się zimny i suchy wiatr bora wiejący od strony lądu. Roczna suma opadów na wybrzeżu to 1200-1500 mm (przede wszystkim w chłodnej porze roku). Wyjątkiem jest Dalmacja z opadami poniżej 1000 mm rocznie.
We wschodniej Chorwacji maksymalne temperatury lipca są nieco niższe: 26-28°C. W styczniu maksymalne temperatury to 2-3°C, a minimalne od -2 do -4°C. Deszcz pada przede wszystkim latem i jesienią (roczna suma opadów to 700-900 mm, ale w górach czasami przekracza 3000 mm). W wyższych pasmach górskich pogoda gwałtownie się zmienia, różnice temperatur są duże (zimą nawet do 20°C poniżej zera) i często pada śnieg.
Copyright 2015 by Orpi&Nicdark - All Rights Reserved
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.