LOREM IPSUM DOLOR

Mobile: +48888808603 | Mail: kontakt@zlotewakacje.pl

| |

Amsterdam

Amsterdam to niezwykłe miejsce. To największe miasto Holandii, będące jednocześnie stolicą konstytucyjną państwa wiatraków, rowerów i tulipanów, rokrocznie przyciąga do siebie całe rzesze turystów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Zarówno dzienny, jak i nocny krajobraz tego pięknego miasta potrafi zafascynować licznymi atrakcjami zaliczanymi zarówno do świata sztuki, kultury jak i życia kierowanego wyłącznie do odbiorców, którzy już od dawna są… pełnoletni. Dlaczego więc warto na własne oczy zobaczyć fascynujący Amsterdam? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających miasto turystów? I skąd swoją nazwę powzięła słynna… „Dzielnica czerwonych latarni”?

 

Nazwa miasta

Amsterdam to miasto położone nad rzeką Amstel, z licznymi kanałami, stanowiącymi bądź co bądź kolejny punkt do zwiedzania dla przybywających do miasta turystów. To właśnie z uwagi na wspomniane kanały, największe z miast malowniczej Holandii określane bywa mianem „Wenecji Północy”. A dlaczego? Ponieważ trzy największe z kanałów odznaczające się charakterystycznym kształtem półksiężyców – Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht – łączą się z mniejszymi kanałami tworząc w ten prosty sposób swego rodzaju sieć wodną, która z kolei dzieli cały Amsterdam na liczne wyspy. A jeśli już o „przydomkach” Amsterdamu mowa, to warto również wyjaśnić, skąd wzięła się sama nazwa miasta. Otóż słowo „Amsterdam” w rzeczywistości oznacza nic innego, jak tylko tamę na rzece Amstel. Sama nazwa po raz pierwszy użyta została w formie zapisu po łacinie już w roku 1275. Dokonał tego hrabia Florisa V pisząc zwrot „homines manentes apud Amestelledamme”, a znaczący po prostu „ludzie mieszkający w pobliżu Amestelledamme”. Natomiast w roku 1282 w nazwie miasta po raz pierwszy pojawiła się litera „r” zmieniając tym samym zapis na „Amestelredamme”. Dokładnie 45 lat później, a mianowicie w roku 1327, hrabia Wilhelm III użył już formy najbardziej zbliżonej do obecnie używanej nazwy największego miasta Holandii, czyli „Aemsterdam”.

 

Historia Amsterdamu

Początki Amsterdamu datowane są na XIII wiek. Z racji na fakt, że uprawa ziemi była tu niemalże niemożliwa, mieszkańcy zaczęli zajmować się głównie rybołówstwem oraz żeglugą. Nie trzeba więc było długo czekać, aby zatoka w szybkim czasie przekształciła się w port handlowy. W roku 1342 Amsterdam otrzymał – z rąk hrabiego Wilhelma IV – „Wielki Przywilej”, dzięki któremu pozycja miasta uległa zdecydowanemu umocnieniu. Tym samym w XV wieku Amsterdam stał się najważniejszym miastem handlowym w całej Holandii. Dalsze koleje losu miasta – nawet pomimo następujących wojen – umacniały jedynie pozycję miasta jako lidera szlaku handlowego. Wartym odnotowania jest fakt, że w roku 1602 miasto stało się największym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej zyskując jednocześnie miano centrum finansowego. Był to pierwszy „złoty wiek” Amsterdamu. Największe straty miasta przypadają jednak na okres rewolucji francuskiej. Jednak powrót do starej pozycji nie zajmuje zbyt wiele czasu i miasto odżywa po odzyskaniu przez Niderlandy niepodległości. Drugi „złoty wiek” Amsterdam przeżywa pod koniec XIX wieku. Mająca miejsce w latach 60’ i 70’ XX wieku rewolucja kulturalna sprawia, że największe miasto Holandii zyskuje miano „magicznego”. Dzieje się tak z tego względu, iż wysoki poziom tolerancji dla tak zwanych „miękkich narkotyków” sprawia, że Amsterdam staje się jednocześnie swego rodzaju „mekką hippisowską”.

 

Turystyka

Amsterdam należy do miejsc otwartych na przyjmowanie turystów. Każdego roku miasto odwiedza około czterech milionów turystów, co naturalnie ma niezwykle pozytywny wpływ na jego gospodarkę. W mieście znajduje się około 300 hoteli, są tu także rozliczne teatry, muzea i galerie. Warto dodać, że Amsterdam posiada również swój własny balet. Do największych, kulturalnych atrakcji miasta warto zaliczyć między innymi najstarszy znajdujący się w mieście kościół parafialny Oude Kerk wzniesiony w XIII wieku; najstarszy kościół protestancki Zuiderkerk wzniesiony pomiędzy 1603 a 1611 rokiem; Plac Dam wraz z Nationaal Monument, czyli pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Amsterdamu spod okupacji niemieckiej w roku 1944; Magere Brug, czyli tak zwany „Chudy Most” usytuowany nad rzeką Amstel, który łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat między kanałami Keizersgracht i Prinsengracht; Rembrandtplein, czyli plac Rembrandta pośrodku którego stoi okazały pomnik Rembrandta; Concertgebouw, czyli salę koncertową datowaną na koniec XIX wieku; liczne muzea w tym między innymi Muzeum Van Gogha, muzeum architektury Arcam, Architectuur Centrum Amsterdam, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi Hash Marihuana & Hemp Museum czy też Muzeum Wiatraków i Polderów Molen van Sloten met Kuiperijmuseum.

Największe z miast całej Holandii jest również miejscem bardzo tolerancyjnym (uznawanym zresztą powszechnie za gejowską stolicę Europy), słynącym z liberalnej polityki względem „miękkich narkotyków”. Turystów przyciągają tu zwłaszcza specjalne kawiarnie, tak zwane „coffeeshop’y”, w których to stosowanie marihuany zostało zdepenalizowane. Warto dodać, że na uwagę zasługuje w szczególności nocny charakter miasta, w którym jednak odnaleźć powinny się wyłącznie osoby pełnoletnie. Mamy tu na myśli zwłaszcza życie, jakie toczy się w tak zwanej „Dzielnicy Czerwonych Latarni” będącej po prostu miejscem, w którym zgromadzone zostały liczne domy rozkoszy, sklepiki z erotycznymi gadżetami, sex shopy oraz modne kluby dla homoseksualistów. Sama nazwa „Dzielnicy Czerwonych Latarni” wzięła się stąd, że kobiety oferujące tu płatną miłość stały w witrynach domów prezentując swoje wdzięki w światłach czerwonych latarni. Niemniej jednak zaglądający do tego nieco osobliwego miejsca, turyści raczej nie będą w stanie pochwalić się swoją wizytą przed znajomymi, a to ze względu na fakt, że w Dzielnicy Czerwonych Latarni obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć.

manager

Dodaj komentarz

Social networks

Infinite Scrool test text